Medyczna marihuana od lat budzi zainteresowanie wśród naukowców i lekarzy z całego świata. Związana jest z nadziejami na nowe możliwości terapeutyczne w wielu dziedzinach medycyny. Oferuje unikalne właściwości, które mogą wspomagać leczenie różnorodnych schorzeń i dolegliwości.
Działanie lecznicze medycznej marihuany
Medyczna marihuana jest ceniona za swoje wszechstronne działanie na organizm ludzki. Jej zastosowanie znajduje się w różnych dziedzinach medycyny, w tym w onkologii, dermatologii, urologii, ginekologii, endokrynologii, reumatologii, gastrologii czy neurologii.
.
Dolegliwości bólowe
Medyczna marihuana jest znana ze swoich właściwości przeciwbólowych. Może być alternatywą dla pacjentów, dla których tradycyjne leki przeciwbólowe są nieskuteczne lub wywołują niepożądane skutki uboczne.
.
Choroby onkologiczne
Pomaga łagodzić skutki uboczne radioterapii i chemioterapii, takie jak nudności i brak apetytu. Dodatkowo, może przyczynić się do redukcji bólu związanego z nowotworami.
.
Choroby psychiczne
Wykazuje działanie przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe, co może wspierać terapię niektórych zaburzeń psychicznych.
Pozostałe choroby
Trwają badania nad zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu chorób autoimmunologicznych, dermatologicznych, ginekologicznych i urologicznych.
Należy pamiętać, że stosowanie medycznej marihuany powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy w Twoim przypadku terapia marihuaną będzie odpowiednia i bezpieczna.
Lista dolegliwości w których marihuana medyczna ma zastosowanie
Najważniejsze pytania dotyczące medycznej marihuany i jej stosowania
Medyczna marihuana to marihuana stosowana do celów leczniczych, zalecana przez lekarza w celu łagodzenia objawów lub leczenia różnych schorzeń.
Główna różnica polega na przeznaczeniu; medyczna marihuana jest stosowana do leczenia chorób i dolegliwości, podczas gdy rekreacyjna dla rozrywki. Ponadto, medyczna marihuana często ma inne stężenie składników aktywnych.
Medyczna marihuana może być używana do leczenia dolegliwości bólowych, chorób onkologicznych, niektórych chorób psychicznych, a także w terapii chorób autoimmunologicznych i wielu innych.
Tak, podstawą jej legalizacji jest ustawa z dnia 7 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która umożliwiła wpisanie produktów zawierających substancje z grupy kannabinoidów do rejestru leków. Leki te można przepisywać na receptę.
Do najpopularniejszych metod należą inhalacja (palenie lub waporyzacja)
Tak, podobnie jak wiele innych leków, medyczna marihuana może powodować skutki uboczne, takie jak zawroty głowy, zmęczenie, suchość w ustach czy zmiany apetytu.
Nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwania ciężkich maszyn po zażyciu medycznej marihuany ze względu na możliwe zaburzenia percepcji i koordynacji.
Receptę na medyczną marihuanę może wystawić tylko uprawniony lekarz po dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta.
Tak jak w przypadku wielu substancji, istnieje ryzyko uzależnienia, jednak ryzyko to jest mniejsze w porównaniu z niektórymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak opioidy.
Czas trwania terapii jest indywidualny i zależy od schorzenia, celów terapii oraz reakcji pacjenta na leczenie.